تبلیغات
معماری - خانه ای بشکل لانه زنبور - اخبار معماری
تاریخ : 23 شهریور 92 | 09:24 ق.ظ | نویسنده : محمد رضا بکایی


خانه ای بشکل لانه زنبور

این بنای خلاقانه، در شهر صنعتی کالور در کالیفرنیا که دارای ظاهری جدید و مدرن است، تعدادی دفتر کار و یک مرکز کنفرانس را در بر می گیرد و هم زمان نمای سه ساختمان کارخانه و انبار را می سازد. کارفرما، بنایی انعطاف پذیر می خواست تا به این محله هویتی جدید در زمینه معماری و تکنولوژی آن بدهد؛ محله ای که تا ده سال پیش، منطقه ای فراموش شده در یکی از حومه های دوردست لس آنجلس بود.
حجم ساختمان که از دو لایه تشکیل شده است و در درون، فضاهای بزرگ و یکدستی را جای داده است، بایستی خود را با فضای محدود و تعیین شده توسط ساختمان های مجاور هماهنگ نماید. لانه زنبور، که نام آن مستقیما اشاره به چیزی دارد که کانسپت بنا از آن الهام گرفته شده، سازه ای است که بر اساس لایه های متوالی ساخته شده؛ لایه ها و فضاهایی که به نظر می رسد در زمان های مختلف و بر اساس منطق متفاوت ساخته شده اند. با این وجود مانند کندوها، هر جزء شیوه ساخت مخصوص به خود را دارد که برای هارمونی مجموعه امری است اساسی. کل پیکره بنا با اینکه از سه بخش تشکیل شده است، تنها حدود ده متر را برای نما سازی باقی می گذارد. بنای جدید جایگزین ساختمان چوبی قدیمی شده که قبلا با همین ابعاد، در همین محل قرار داشته است. ساختمان جدید با کانسپت خاص خود، علاوه بر قابلیت ایجاد پیوند به ویژه ارتباط عملکردی میان فضای عمومی بیرون و فضای داخلی، تصویر پلاستیک بسیار شاخصی نیز ارائه کرده است.

طبقه همکف شامل پذیرش و ورودی اصلی به دفاتر می باشد. پس از ورود، اولین پلکان که منتهی به طبقه اول ساختمان (سالن کنفرانس) است، دیده می شود؛ در صورتی که پلکان دوم به شکل مثلث، حول فضای باز مرکزی بالا می رود. فضای باز مرکزی هرمی شکل است و سقف را به وجود می آورد. این سقف تراسی وسیع به وجود آورده که علاوه بر استفاده از آن برای برگزاری جلسات غیر رسمی، چشم اندازهای بسیار وسیع به شهر را نیز عرضه می کند. جهت یابی ساختمان به گونه ایست که نور طبیعی از بازشوی مرکزی بالا و پنجره های جانبی وارد بنا می گردد و تا همکف ساختمان را روشن می کند. قسمت جلوی ساختمان مستقیما به پشت ساختمان در دو طبقه ارتباط دارد.

سازه بنا بر چهار ستون فولادی تکیه دارد؛ ستون هایی که هر یک مستقل از دیگری است. تیرچه های فولادی قوس دار با ابعاد ضعیف تر دور تا دور بنا به گونه ای نصب شده اند که چهار ستون اصلی را به یکدیگر متصل می کنند و به این طریق پیوستگی سازه تامین می گردد. یک سیستم صفحات فلزی نصب شده روی تیرچه ها، پوشش نما را تشکیل می دهد که شاخصه اصلی پروژه است. بخش هایی از نمای بیرونی از پانل های شیشه ای پوشیده شده است. یک جداره نازک فلزی، دیگر بخش های بیرونی و داخل ساختمان را می پوشاند. هنگامی که از بیرون به لانه زنبور در میان ساختمان مجاور و متصل به آن نگاه می کنیم، این بنا نوعی میدان درون این مجموعه را تداعی می کند.

کارفرما: فردریک و لوری سامیتور اسمیت

کاربری: دفتر کار و مرکز کنفرانس

زیربنا: ۹۲۰ مترمربع

تاریخ ساخت:2001

منبع :
Architectur2013.mihanblog.comطبقه بندی: اخبار دنیای معماری،
برچسب ها: اخبار معماری سازه جالب، طراحی خاص،

  • قالب میهن بلاگ
  • مهم نیوز
  • ضایعات